حفظ دمای فرآیند پایدار برای موفقیت بسیاری از فرایندهای صنعتی و تولید بسیار مهم است. تنظیم درجه حرارت در مقیاس صنعتی را نمی توان با استفاده از سیستم های خنک کننده معمولی و قابل حمل به دست آورد. در این موارد که خنک کننده در مقیاس بزرگتر مورد نظر است ، سیستم های خنک کننده ظرفیت صنعتی کارآمدترین راه برای حفظ دمای فرآیند در محدوده بهینه هستند.

بسته به سازنده ، سیستم های خنک کننده با انواع کندانسور سردخانه از جمله سیستم های تبخیری نصب می شوند. در این مقاله برج های مختلف خنک کننده و کندانسورهای تبخیری موجود برای مصارف صنعتی مقایسه شده و تفاوت بین هر دو سیستم خنک کننده را برجسته می کند.

کندانسور تبخیری چیست؟

کندانسور تبخیری دستگاهی است که مبرد موجود در یک مدار بسته را از بخار گرم شده به شکل مایع خنک شده با تبخیر آب پاشیده شده روی سطح خارجی لوله مبرد تبدیل می کند. این ماده اساساً ترکیبی بین یک خازن خنک کننده هوا و یک خازن خنک کننده آب است که از اصول رد گرما برای پیروی از فرایند تبخیر استفاده می کند.

عملکرد کندانسور در چیلر

جز component کندانسور یک سیستم چیلر صنعتی به عنوان یک دستگاه انتقال حرارت بین یک فرآیند و محیط خارجی آن عمل می کند.

کندانسورها می توانند از نظر طراحی و عملکرد خنک کننده هوا ، آب خنک یا تبخیر شوند. صرف نظر از نوع ، همه کندانسورها عملکرد مشابهی دارند: انتقال گرما از گاز مبرد و در نتیجه خنک کردن فرایند یا تجهیزات مورد نیاز.

انواع کندانسور تبخیری

کندانسورهای تبخیری به دو نوع اصلی تقسیم می شوند

 • کندانسورهای تبخیری پیش نویس اجباری
 • کندانسورهای تبخیری پیش نویس القایی

کندانسورهای تبخیری پیش فرض هوا را از طریق واحد موجود در پایه خود می کشند ، آن را متراکم کرده و از طریق یک دهانه در بالای واحد خنک کننده به صورت اشباع آزاد می کنند. این نوع کندانسور می تواند از نوع فن گریز از مرکز باشد یا از نوع محوری که متداول ترین تنظیم موجود است. انتخاب نوع کندانسور پیش نویس مجبور به بررسی دقیق ویژگی های هر نوع و کارایی آنها در دستیابی به خنک سازی بستگی دارد.

طراحی فن محوری

این متداول ترین کندانسور تبخیری است که در صنعت استفاده می شود. این ماده بیشتر در کاربردهای بزرگ صنعتی برای خنک سازی سریع مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کندانسور پیش نویس اجباری دارای مزایایی است که عبارتند از:

 • طراحی فن که امکان کار با موتور کم اسب بخار را فراهم می کند
 • در دسترس بودن در محدوده وسیعی از ظرفیتها که مناسب اکثر مصارف صنعتی
 • قطعات مکانیکی به راحتی قابل دسترسی و با کاهش هزینه تعمیر و نگهداری

فن گریز از مرکز

مدل های فن سانتریفیوژ در موارد خنک کننده در مواردی که صدا ممکن است مشکلی ایجاد کند ، استفاده می شوند. این دستگاه ها به طور کلی ساکت تر از نمونه های فن محوری خود هستند و

در نتیجه می توان کندانسورهای نوع فن گریز از مرکز را در مکان های داخلی نصب کرد. این انواع کندانسور تبخیری می تواند در واحدهای تهویه مطبوع هالوکربن بکار رفته و کاملاً کارآمد کار کند.

پیش نویس القایی

کندانسورهای تبخیری القایی القایی با کشیدن هوا در محیط چیلر از طریق یک کندانسور نصب شده در قاعده آن کار می کنند. هوای جمع شده متراکم شده و در گردش می باشد تا فرآیند مربوطه را خنک کند. از مزایای این نوع کندانسور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به فضای طبقه پایین
 • راندمان بالاتر خنک کننده
 • اجزای کمتری نسبت به مدل های پیش نویس اجباری (که به معنای هزینه های نگهداری پایین تر است)

مزایای کندانسورهای تبخیری

مزایای انتخاب کندانسورهای تبخیری مربوط به صرفه جویی در هزینه فرآیند است. نکات اصلی در زیر برجسته شده است:

 • این کندانسورها می توانند به طور موثر با اسب بخار کمتر از نمونه های چیلر خنک کننده هوا کار کنند که باعث کاهش قابل توجه هزینه های انرژی می شود.
 • نصب و نگهداری آسان تر است زیرا واحدهای خنک کننده کندانسور تبخیری با اجزای کمتری کار می کنند.
 • واحدهای کندانسور تبخیری امکان نصب فضای کمتری در کف را فراهم می کند.

برج خنک کننده در مقابل کندانسور تبخیری

تفاوت عمده بین برج خنک کننده و تنظیم چیلر کندانسور تبخیری در تعداد مراحل لازم برای دستیابی به اثرات خنک کننده آنها است.

برای سیستم های چیلر که از برج خنک کننده استفاده می کنند ، انتقال گرما از فرآیند خنک کننده شامل دو مرحله است. گرمای تولید شده توسط یک فرآیند صنعتی یا تجاری ابتدا توسط واحد کندانسور قبل از رد حرارت اتمسفر در برج خنک کننده به مایع چیلر در گردش می رسد. بنابراین ، استفاده از چیلرها و برج های خنک کننده در کنار هم به دو سطح تبادل حرارت نیاز دارد.

از طرف دیگر ، چیلرهای دارای کندانسورهای تبخیری با یک فرآیند رد حرارت منفرد که شامل تبخیر آب گرم شده از سطح خارجی لوله خنک کننده است ، به نتایج مشابهی می رسند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کمک به شما در دستیابی به نیازهای سرد کننده فرآیند ، امروز با ما تماس بگیرید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست