[toc]

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه در مدل های مختلفی وجود دارد و برای استفاده، بسته به کاری که میخواهید انجام دهید و ظرفیت سردخانه مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور سردخانه از نظر مرحله تراکم به دو دسته ی تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شود.

اگر ما برای هر تجهیزی یک قلب و شاکله ی اصلی در نظر بگیریم، قلب اصلی سردخانه کمپرسور آن می باشد. کمپرسور می تواند حتی بر اساس بودجه ای که می خواهید هزینه کنید برای شما تهیه شود پس از این نظر هم نباید نگران باشید. صنایع برودتی آرکاکول با تسلط بر انواع سردخانه و تولید انواع تجهیزات سردخانه مثل اواپراتور سردخانه ، کندانسور سردخانه و ….. به راحتی می تواند کمپرسور سردخانه ی شما را تهیه کند.

انواع کمپرسور سردخانه

 

کمپرسور هرمتیک یا بسته

کمپرسور سمی هرمتیک یا نیمه بسته

کمپرسور باز

در بحث سردخانه های صنعتی دو نوع کمپرسور بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این دو نوع عبارتند از اسکرال و اسکرو. این دو نوع کمپرسور سردخانه بیشتر از بقیه در این صنعت کاربرد دارند و همچنین از بهترین ها در این حوزه هستند.

برای اینکه بدانید از کدام یک از این دو کمپرسور باید در سردخانه خود استفاده کنید لازم است تا خوب در این صنعت مطالعه کرده باشید و از متخصصان در این حوزه باشید. در صورت استفاده اشتباه ممکن است صدمات جبران ناپذیری به کل سیستم وارد شود.

در کل کمپرسور های مورد استفاده در این حوزه به صورت سیلندر و پیستونی اند اما کمپرسور اسکرال و اسکرو در گروه کمپرسورهای دوار جابجایی مثبت قرار می‌گیرند.

دلیل اصلی قرار گرفتن کمپرسور اسکرال و اسکرو در این گروه، به دلیل جابجایی مثبت این کمپرسورها می‌باشد؛ که در خلاف جهت عملیات فشرده‌سازی صورت نمی‌پذیرد.

عملکرد کمپرسور سردخانه

در کل همان طور که به آن اشاره نیز شد کمپرسور سردخانه می توانند دسته بندی های مختلفی داشته باشند. از یکی دیگر از دسته بندی ها بخواهیم به شما بگوییم کمپرسور دوار و کمپرسور رفت و برگشتی می باشد.

مراحل تراکم کمپرسور سردخانه

یکی دیگر از دسته بندی ها نیز که به آن اشاره شد، دسته بندی بر اساس مراحل تراکم می باشد. مراحل تراکم در کمپرسور تک مرحله ای و دو مرحله ای می باشد.

کمپرسور یک مرحله

از جمله ی این کمپرسور ها، کمپرسورهای پیستونی می باشند که به شکل تک مرحله ای عملیا تراکم گاز را مد نظر قرار می دهند. دمایی که این نوع کمپرسور می تواند به آن دست پیدا کند -۳۰ درجه سانتی گراد می باشد.

کمپرسور دو مرحله

کمپرسور های دو مرحله نسبت به کمپرسورهای تک مرحله ای می توانند دما را تا -۵۵ درجه کاهش دهند. پس از این نوع کمپرسور در سردخانه هایی که نیاز به دمای پایین تری هست استفاده می شود.

ما در صنایع برودتی آرکاکول می توانیم شما را در انتخاب هر چه درست تر کمپرسور راهنمایی کنیم. با یک تماس با مرکز مشاوره ما از خدمات رایگان ما نیز بهره مند شوید.

کمپرسور سردخانه رفت و برگشتی(سیلندر- پیستونی) 

همانطور که واضح نیز می باشد این کمپرسور سردخانه انرژی خود را از برق تامین می کند و اگر بخواهیم آن را به وسیله ی دیگری شبیه کنیم مانند موتور اتومبیل عمل می کنند. این کمپرسور سردخانه شامل ۳ مرحله ی کلی می باشد که عبارتند از:

مرحله ۱ : در مرحله ی اول یا همان مرحله ی شروع انرژی الکتریکی تبدیل به انرژی مکانیکی می شود که باعث می شود پیستون به سمت پایین حرکت کند و سوپاپ باز شود. با باز شدن سوپاپ عمل مکش نیز شروع می شود.

مرحله ۲ : در مرحله ی دوم سوپاپی که در مرحله اول باز شده بود بسته می شود. فشار در این مرحله به حد دلخواه می رسد.

مرحله ۳: در مرحله ی آخر نیز سوپاپ خروجی باز می شود و گازی که دارای فشار بالایی می باشد به سمت کندانسور حرکت می کند.  لازم به ذکر است که این سه مرحله پی در پی در حال انجام اند.

کمپرسور سردخانه زیر صفر

همانطور که از نام آن پیداست این کمپرسور سردخانه در سردخانه هایی کاربرد دارند که بخواهیم محصولات را در دمایی زیر صفر نگه داری کنیم. از جمله محصولاتی که در این سردخانه ها نگه داری می شوند می توان به محصولات پروتئینی، محصولات فاسد شدنی، برخی از میوه ها و سبزیجات اشاره کرد.

در کمپرسور سردخانه زیر صفر به دلیل اینکه بار کمتری بر روی سیلندر در زمان مکش می باشد از این رو اگر بخواهیم این نوع کمپرسور ها را با بقیه هم رده های خود مقایسه کنیم باید بگوییم که این نوع ضعیف ترند. همچنین قطر سوپاپ در این نوع کمپرسور گشاد تر می باشد.

کمپرسور سردخانه آمونیاکی

از نظر عملکرد کمپرسور سردخانه آمونیاکی بسیار شبیه به سردخانه فریونی می باشد. اگر بخواهیم به صورت جزیی تر توضیح بدهیم باید گفت در در کمپرسور سردخانه آمونیاکی، کمپرسور آمونیاک را به صورت بخار متراکم در می آورد و با فشار و دمای بالا وارد کندانسور می کند و در کندانسور عمل تقطیر صورت گرفته و آمونیاک از حالت گاز به مایع در می آید.

خروجی نیز از کندانسور سردخانه آمونیاکی به ریسیور تانک و مخزن آمونیاک می‌رسد در این قسمت فشار آمونیاک ۱۲ بار می باشد و دمای آن ۳۵ درجه سانتیگراد.

قطعات جانبی و لوازم کمپرسور سرد خانه برودتی

در اینجا می خواهیم قطعات جانبی و لوازم کمپرسور سردخانه را به شما معرفی کنیم. اولین قطعه که مهمترین بخش نیز می باشد موتور است که وظیفه محرک را دارد.

بعد از موتور میل لنگ است که حرکت دورانی موتور را به حرکت خطی تبدیل می کند بعد از آن هم شاتون قرار دارد که وظیفه ی آن انتقال حرکت میل لنگ به پیستون است. پیسون با بالا پایین رفتن باعث تراکم گاز خواهد شد. موارد دیگری نیز وجود دارند مانند سوپاپ ها، اتصالات لوله مکش و رانش، پایه نصب، سیستم فنر و….

در کمپرسور های آمونیاکی به دلیل دمای بالای گاز متراکم نیاز به خنک کاری اضافی می باشد که به وسیله آب و با عبور دادن آن از روی سیلندر ها صورت می گیرد .

مهمترین قطعات کمپرسور تبرید اسکرال وجود دو عدد اسکرال ثابت و متحرک می باشد .

قطعات جانبی که در کنار کمپرسور در یک سیستم تبرید قرار دارد با توجه به شرایط طراحی تا حدودی متغیر می باشد ولی به طور کلی قطعاتی همچون آکومولاتور ، جداکننده روغن ، شیر های دستی و برقی ، شیر یک طرفه ، گیج های فشار ، سایت گلس ، لرزه گیر و .. از اجزای اصلی کمپرسور برودتی سیستم تبریدی می باشند .

راهنمای خرید و نحوه انتخاب کمپرسور سردخانه

دو مورد بسیار مهم که باید در انتخاب کمپرسور سردخانه به آن دقت کنید راندمان حجمی و راندمان ایزنتروپیک است.

در ادامه از جمله مواردی که باید به آن دقت کرد نرخ برودت و توان کمپرسور نیز بسیار مهم است. مهمترین پارامتر های موثر برای محاسبه کمپرسور سردخانه ، دمای تبخیر یا همان دمای اواپراتور و دمای تقطیر یا همان دمای کندانسور می باشد .

با کم و یا زیاد شدن دمای اواپراتور و کندانسور ظرفیت برودتی که کمپرسور سیستم تبرید ارئه می دهد تغییر خواهد کرد. برا این مورد به دو نکته زیر توجه کنید:

 • از عواملی که باعث کاهش ظرفیت کمپرسور سردخانه می شود افزایش دمای کندانسور سردخانه و کاهش دمای اواپراتور سردخانه می باشد.
 • از عواملی که باعث افزایش ظرفیت برودتی کمپرسور برودتی می شود افزایش دمای اواپراتور سردخانه و کاهش دمای کندانسور می باشد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • متاسفانه کمپرسور سردخانه ما پارسال خراب شد و ما تعمیرش کردیم. اما امسال دوباره خراب شده. به نظرتون کمپرسور سردخانه را تعویض کنیم بهتر نیست؟

  پاسخ
  • پوریا صادقلو
   نوامبر 11, 2020 4:26 ب.ظ

   برای مشاوره رایگان درباره ی تعمیر و نصب کمپرسور سردخانه می توانید با یکی از شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست