چرا از گلیکول در چیلر استفاده می کنیم؟

گلیکول در چیلر

گلیکول در چیلر

تقاضای جهانی برای خنک کردن فرآیندهای صنعتی همچنان در حد ثابت است. قابلیت اطمینان و حداقل خرابی برای فرآیندهای پایدار و سودآور صنعتی و تجاری مهم است.

در این مقاله بهترین روشها برای دستیابی به دمای مطلوب در طراحی چیلر مورد نیاز برای بهره برداری از فرآیندهای تولید در صنایع فلز سازی ، پزشکی ، آبکاری و کشاورزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چیلر چگونه کار می کند؟

بنابراین ، چیلر چگونه کار می کند؟ این فرآیند به صورت حلقه ای کار می کند ، اما ما از جایی شروع خواهیم کرد که محیط خنک کننده با تجهیزات پردازش شما ارتباط برقرار کند.

مایع خنک کننده سیستم انرژی حرارتی را از فرآیند شما جذب می کند ، به طور معمول باعث تغییر فاز در یک گاز می شود. مبرد گازی سپس به داخل کندانسور سردخانه پخش می شود که گرما را از طریق میعان تبخیر یا برج خنک کننده بیرون می کشد. این مبدل حرارتی ، محیط خنک کننده را به مایع خنک کننده ای که به منبع گرمایش فرآیند فرستاده می شود ، متراکم می کند تا دوباره چرخه شروع شود.

انواع خنک کننده ها در چیلرها استفاده می شوند؟

نوع مبرد مورد استفاده در چیلر براساس نیاز فرآیند و ملاحظات هزینه است. محبوب ترین مبردهای مورد استفاده یا آب یا مخلوطی از آب و ماده دیگری با خاصیت انتقال حرارت مناسب است – مانند ترکیبات گلیکول.

آب

استفاده از آب به عنوان مایع چیلر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا در اکثر موارد با کمترین هزینه می توان به راحتی آب آن را تهیه کرد. از طرف دیگر می توان از آب تصفیه شده (آب دیونیزه شده ، اسمز معکوس) در یک چیلر مبتنی بر آب استفاده کرد تا به راندمان خنک کننده بالاتری برسد.

گلیکول

خنک کننده های مبتنی بر گلیکول یا از اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول تشکیل شده اند. در حالی که این دو نوع از خصوصیات بدنی مشابهی برخوردار هستند ، اما هرگز نباید آنها را با هم مخلوط کنیم. مهمترین مزایای استفاده از مبدل های گلیکول مقاومت در برابر خوردگی و همچنین ضد یخ است.

چرا از گلیکول برای خنک کننده استفاده می شود

استفاده از مخلوط گلیکول آب به عنوان یک مایع خنک کننده دارای مزایای مختلفی در استفاده از آب ساده به عنوان یک مایع چیلر است. این مزایا به دلیل ویژگی های بدنی منحصر به فرد آن است که شامل یک نقطه انجماد پایین تر از آب است.

انتقال گرما آب در مقابل انتقال گرما گلیکول

برای آب عاری از ناخالصی ها ، نقطه انجماد ۳۲ درجه فارنهایت است که در مقایسه با اتیلن گلیکول خالص بسیار بالاتر است که در حالت جامد آن در ۸٫۹ درجه فارنهایت تغییر می کند. وقتی یک مخلوط گلیکول آب تغییر یابد ، نقطه انجماد مایع خنک کننده نیز تغییر می کند. برای استناد به مثال ، ۱۰٪ اتیلن گلیکول در ۲۵٫۹ درجه فارنهایت منجمد می شود در حالی که محلول ۶۰٪ گلیکول در -۶۳ درجه فارنهایت منجمد می شود.

از تجزیه و تحلیل فوق ، مشخص است که گلیکول دارای خاصیت مبرد است که برای استفاده در چیلرهایی که انتظار می رود در محیط هایی با دمای پایین کار کنند مناسب تر است. در این شرایط حرارتی ، یک مایع خنک کننده آب باعث کاهش یخ زدگی و انسداد گردش چیلر می شود در حالی که بازده کلی را کاهش می دهد.

در مقابل ، استفاده از چیلر مبتنی بر گلیکول از خواص ضد یخ آن بهره مند می شود و اطمینان حاصل می کند که مایع خنک کننده در حالت سیال مطلوب باقی می ماند.

سطح گلیکول در سیستم های آب سرد

گلیکول چیلر در مقابل واتر چیلر: هم گلیکول و هم چیلرهای آب می توانند برای از بین بردن گرمای حاصل از فرآیند تولید شما استفاده شوند. تفاوت اساسی بین هر دو نوع چیلر در تغییرات در نقاط انجماد آنها و همچنین ظرفیت های انتقال حرارت آنها نهفته است.

گلیکول خالص یا ترکیبی از گلیکول و آب از نقطه انجماد بسیار کمتری نسبت به آب خالص برخوردار است. با استفاده از دلالت ، چیلرهای مبتنی بر گلیکول در محیط های کم دما مناسب تر هستند. در مقابل ، آب توانایی بیشتری برای حفظ و هدایت گرما از یک فرایند مرتبط نسبت به مخلوط گلیکول دارد. در نتیجه ، راندمان انتقال حرارت برای چیلر آب بیشتر از چیلر گلیکول خواهد بود.

به طور کلی ، اپراتورها قبل از انتخاب نوع چیلر باید دمای محیط را برای محیط نشست در نظر بگیرند.

چگونه یک سیستم چیلر گلیکول کار می کند؟

یک چیلر گلیکول از یک جزء تبرید تشکیل شده و لوله هایی که حاوی مخلوط گلیکول آب به عنوان خنک کننده هستند تشکیل شده است. مایع سرد شده از واحد تبرید از طریق لوله کشی مرتبط با مبدل حرارتی پیرامون یک فرآیند گرم شده هدایت می شود. پس از جذب گرما از فرآیند مرتبط ، مایع خنک شده گرم شده برای خنک کننده به واحد تبرید برگردانده می شود که پس از آن فرآیند تکرار می شود.

برای بسیاری از انواع چیلر ، اتیلن گلیکول با نسبت ۶۰/۴۰ با آب مخلوط می شود. این درصد بالاتر گلیکول خاصیت ضد یخ مخلوط را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. این در مواردی که خنک کننده سریع لازم باشد مفید است. در این شرایط ، یک فرآیند بدون دمای یخ زدن مایع خنک کننده درون لوله کشی آن ، می تواند تا دمای بسیار کمی سرد شود.

سیستم چیلر آب چگونه کار می کند؟

یک چیلر آب معمولی بر روی اصول انتقال حرارت بین رسانه های مختلف اعم از مایع و جامد کار می کند. این سیستم های خنک کننده یا با جذب حرارت یا فشرده سازی بخار کار می کنند. اجزای اصلی سیستم چیلر آب شامل واحد تبرید و سیستم لوله کشی است که مایع خنک کننده سرد را به گردش در می آورد.

برای سی سال گذشته ، در حال تولید چیلرهای برتر صنعتی هستیم. با وجود یک خط چشمگیر از واحدهای چیلر با آب و هوا ، مطمئناً نیازهای خنک کننده صنعتی شما برآورده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه حل های خنک کننده فرایند ما امروز با آرکاکول تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست