[toc]

اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه را پیش از آن که مورد بحث قرار دهیم باید ابتدا ببینیم اواپراتور چیست و چه کاربردهایی دارد و به چند دسته تقسیم می شود.

اواپراتور سطح هایی هستند که در آن انتقال حرارت صورت می گیرد و در آن ها مایعی با دریافت گرمای نهان تبخیر از محیط بخار می شود. اواپراتور ها کاربرهای مختلفی دارند و در اشکال مختلفی ساخته می شوند. یکی از این نوع اواپراتور سردخانه می باشد.

اگر بخواهیم اواپراتور ها را تقسیم بندی کنیم می توان آن ها را با روش های گوناگونی مثل شرایط کار، نوع کنترل کننده و موارد دیگر تقسیم بندی کرد.

ساختار اواپراتور ها

اواپراتورها از نظر ساختار به سه دسته تقسیم بندی میشوند:

 • لوله ها
 • صفحه ها
 • پرده دار

این یکی از دسته بندی هایی می باشد که در آن اواپراتور ها را تقسیم بندی می کنند. دو نوع اول یعنی اواپراتورهای لوله ای و صفحه ای را در بازار با نام اواپراتور ساده نیز می شناسند. لازم به ذکر است که اواپراتور های سردخانه نیز شامل این دسته بندی می باشد. فرق این نوع سه اواپراتور با هم در سطح انتقال حرارت آن ها می باشد. اواپراتور های پرده دار نیز سطح اصلی انتقال حرارت لوله ها هستند و پره ها را سطح انتقال حرارت ثانویه می نامند.

در اواپراتور های ساده در صورت برفک بستن می توان سیستم را از برفک پاک کرد بدون اینکه نیاز باشد سیستم مبرد را خاموش کنیم.

اواپراتور سردخانه

اواپراتور های لوله ای

این نوع اواپراتور ها که در سردخانه ها نیز کاربرد دارند بیشتر جنس لوله های آن ها از مس یا فولاد می باشد. لوله فولادی در سردخانه های آمونیاکی و لوله های مسی در سردخانه های فریونی کاربرد دارند.

این نوع از اواپراتور سردخانه در شکل ها و طرح های مختلف متناسب با نیاز شما ساخته می شوند. طرح هایی مثل زیگزاگ، تخت، مارپیچ و غیره.

اواپراتور های صفحه ای

این نوع از اواپراتور سردخانه نیز در انواع مختلفی ساخته می شوند. برخی شامل دو صفحه ی فلزی اند که روی آن ها را شیار هایی تشکیل می دهد. این نوع از اواپراتو سردخانه به صرفه تر از نوع قبل می باشد به دلیل سطح تماس بیشتری که با محیط ایجاد می کند.

برای افزایش راندمان در این اواپراتور ها، فضای بین صفحات از محلول اتکتیک پر می شود. این کار باعث می شود تا تماس حرارتی به حالت بیشترین مقدار خود برسد. علاوه بر این وجود این مایع باعث ذخیره سازی می شود که باعث می شود بتوان از این اواپراتور ها در کامیون های مبرد استفاده شود. دما را نیز می توان با نقطه تبخیر مایع انکتیک کنترل کرد.

کاربرد اواپراتور صفحه ای

این نو از اواپراتور ها بصورت تکی یا گروهی به کار برده می شوند. صفحات می توانند به صورت سری و یا موازی به کار برده شوند. اواپراتور های صفحه ای به صورت چند طبقه در اتاق انجماد کاربرد دارد.

اواپراتورهای صفحه ای بویژه برای سرد کردن مایعات در تاسیساتی که شرایط غیر عادی دارند، مفید میباشد زیرا تشکیل برفک بر روی سطوح صفحات در بارهای کم، بحث ذخیره تبرید را بوجود می آورد که به تجهیزات تبرید کمک میکند تا بتواند در شرایط پیک بار را تحمیل نماید. چون این امر استفاده از تجهیزاتی با ظرفیت کمتر از ظرفیت لازم برای بار پیک را ممکن میسازد و در هزینه های اولیه و جاری سیستم صرفه جویی مینماید.

اواپراتورهای پره دار

این اواپراتور ها نوعی از اواپراتور های لوله ای می باشند که برای اینکه راندمان افزایش پیدا کند پره هایی به عنوان سطوح ثانویه جذب در نظر گرفته شده است. اضافه شدن این پره باعث می شود سطح حرارتی دائما در چرخش باشد و عملکرد بهتری را شاهد باشیم. تعداد پره ها می تواند از ۴۰ تا ۵۰۰ عدد در هر متر تغییر کند. در این مطلب سعی شد اواپراتور سردخانه را که انواع مختلفی دارد را برای شما شرح دهیم.

بدین منظور گاهی پره ها را روی خود لوله ایجاد مینماید و گاهی پس از قرار دادن آنها بر روی لوله، بوسیله فشار یا عوامل دیگر، لوله را گشاد میکنند، به این ترتیب پره ها به بدنه سطح لوله نفوذ مینمایند و تماس حرارتی خوبی بوجود می آید.

انواع اپراتور های خنک کننده هوا

اواپراتور ها در جاهای مختلفی کاربرد دارند که یکی از این کاربرد ها اواپراتور سردخانه می باشد. مکان های دیگری که اواپراتور ها استفاده می شوند می توان به یخچال ها و کولر ها اشاره کرد. اگر جریان هوا به طور طبیعی در جریان باشد آن را جریان طبیعی در غیر این صورت آن را جریان غیر طبیعی می نامند. نمونه ای از جریان طبیعی را می توان در سرد خانه های قدیمی به خوبی مشاهده کرد.

مواد به کار رفته در اواپراتورهای خنک کننده هوا

رایج ترین موادی که در اواپراتور ها مثل اواپراتور سردخانه کاربرد دارد پره های آلومینیومی با لوله مسی است و دسته ی دیگر آن لوله های فولادی یا آلومینیومی برای سردخانه های آمونیاکی می باشد. نوع تغذیه ی مبرد در اغلب اواپراتورهای خنک کن هوا به صورت انبساط مستقیم یا تغذیه ی اضافی مبرد است ولی در برخی موارد از تغذیه ی مرطوب نیز استفاده می شود.

اواپراتور سردخانه

برفک زدایی از اواپراتور سردخانه

در بالا برای شما از کاربرد اواپراتور سردخانه در این مجموعه گفته شد. در ادامه می خواهیم بدانیم چرا باید اواپراتور را برفک زدایی کنیم. در اواپراتور سردخانه به دلیل کاهش دمایی که در لوله های آن اتفاق می افتد باعث می شود که رطوب موجود در فضا به شکل آب در بیاید و بر روی آن بنشیند. و چون در اینجا دما در زیر صفر قرار دارد این آب یخ می زند و تشکیل برفک بر روی اواپراتور سردخانه را می دهد.

همان طور که گفته شد اواپراتورها در انواع مختلف ساخته می شوند. در اواپراتور سرخانه که به شکل صفحه ای ساخته می شود، مشکل کمتری به وجود می آید و با وجود برفک اواپراتور می تواند به کار خود ادامه بدهد.

در اواپراتور سردخانه مدل فین دار اما داستان متفاوت است. در این نوع از اواپراتورها برفک بین فین ها قرار می گیرد و موجب گرفتگی مابین فین ها می شود. این کار باعث کاهش راندمان می شود و می تواند خروجی اواپراتور را کم کند.

در سیستم اواپراتور ها برای برفک زدایی یا دیفراست دستگاه هایی تعبیه شده که از لحاظ شرایط کاری دو دسته هستند.

نوع اول برفک زدایی اواپراتور سردخانه به وسیله هیتر الکتریکی است. در ابتدا باید در این روش کمپرسور را قطع کنیم تا عمل سرماسازی متوقف شود. بعد از آن هیتر الکتریکی وارد مجموعه می شود. این گرمایی ک از هیتر تولید می شود باعث برفک زدایی خواهد شد. مایعات حاصل از آب شدن برفک داخل سینی ریخته می شود و سپس سینی را از مجموعه خارج می کنید.

 

دومین نوع رایج برفک زدایی به وسیله گاز داغ یا آب داغ است. این نوع فرآیند برفک زدایی بر خلاف حالت قبلی که سیستم را خاموش می کردیم دیگر سیستم را خاموش نمی کنیم و سیستم به کار خود ادامه می دهد. گاز داغ را به مدار انتقال می دهیم و دیفراست اواپراتور سردخانه به وسیله گاز داغ انجام می شود.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام علاوه بر فروش اواپراتور سردخانه ، نصب اواپراتور سردخانه هم انجام میدین؟

  پاسخ
  • پوریا صادقلو
   ژوئن 29, 2020 8:09 ق.ظ

   سلام. بله البته، تمام کرهای مربوط به اواپراتور سردخانه از جمله نصب آن انجام خواهد شد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست