سیستم های چیلر برای کنترل دما و خنک سازی در چندین صنعت ضروری است. انتخاب نوع مناسب چیلر صنعتی برای خنک سازی فرآیند و فضا می تواند هزینه های خنک کننده را کاهش دهد ، خرابی را به حداقل برساند و بازده عملیاتی را بهبود بخشد.

این مقاله انواع مختلف چیلرها را برای کاربردهای تجاری و صنعتی و همچنین جوانب مثبت و منفی هر یک را بیان خواهد کرد. هدف کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه است.

انواع چیلرهای صنعتی (بر اساس نوع کندانسور)

سه نوع عمده چیلر صنعتی که امروزه استفاده می شود چیلرهای خنک کننده هوا ، چیلرهای خنک کننده با آب و چیلرهای متراکم تبخیری هستند. بیایید نگاهی دقیق به هر سه بیندازیم:

چیلرهای خنک کننده با آب

متداول ترین انواع چیلرهای آبی از آب یک برج خارجی برای خنک کننده مبرد گازی موجود در کندانسور استفاده می کنند. مبرد پس از دفع حرارت خود ، دچار تغییر فاز به مایع می شود و دوباره در سیستم گردش می یابد.

جوانب مثبت

چیلرهای خنک کننده با آب معمولاً کارایی بیشتری نسبت به چیلرهای خنک کننده با هوا دارند
عملکرد آنها نسبت به سیستم های خنک کننده هوا بی صدا است
آنها هم برای خنک سازی در مقیاس کوچک و هم در مقیاس تجاری مناسب هستند
راه حل های قابل حمل برای امکانات با محدودیت فضا در دسترس است

منفی ها

نصب و نگهداری چیلرهای خنک کننده با آب به دلیل وجود برج اضافی آب خنک کننده ، مخازن و پمپ آب ، می توانند هزینه و نصب زیادی داشته باشند
از آنجا که برای خنک سازی به تأمین آب مداوم نیاز دارند ، ممکن است برای مکانهایی با کمبود آب یا محدودیت مناسب نباشند
سیستم های خنک شده با آب برای جلوگیری از تشکیل رسوبات معدنی در سیستم به تصفیه آب کندانسور دوره ای نیاز دارند.
چیلرهای خنک کننده با آب ، قابل حمل ، ثابت و مرکزی را از چیلرهای Cold Shot در اینجا کاوش کنید.

چیلرهای خنک کننده هوا

چیلرهای خنک کننده هوا از هوای محیط برای رد گرمای مبرد موجود در کندانسور قبل از چگالش و چرخش مجدد استفاده می کنند. علاوه بر این ، فن های هوا متصل به دستگاه به سرعت بخشیدن به روند خنک سازی کمک می کنند.
چیلرهای خنک شده با هوا برای مواردی که گرمای تخلیه شده مشکلی ایجاد نمی کند مناسب هستند ، زیرا گرمای زیادی در محل ایجاد می کنند.

جوانب مثبت

  • راه حل های قابل حمل برای امکانات با محدودیت فضا در دسترس است
  • چیلرهای خنک کننده هوا بسته به اندازه و ظرفیت چیلر برای خنک سازی در مقیاس کوچک و تجاری در دسترس هستند
  • نصب و نگهداری آنها ارزانتر از سیستمهای خنک کننده با آب است
  • از گرمای خارج شده از چیلر می توان برای گرم کردن محل کار در دوره های سرد ، صرفه جویی در هزینه و هزینه اضافی استفاده کرد.

منفی ها

  • در چیلرهای خنک کننده هوا از فن های خنک کننده ای استفاده می شود که تا حدی صدا ایجاد می کنند
  • امید به زندگی چیلر خنک کننده هوا می تواند کمتر از چیلر خنک کننده آب باشد
  • چیلرهای Cold Shot طیف وسیعی از چیلرهای خنک کننده با کیفیت بالا را در اندازه ها و ظرفیت های مختلف ارائه می دهند.
انواع مختلف چیلر

انواع مختلف چیلر

مقایسه بین چیلرهای خنک کننده هوا و خنک کننده های آب

در حالی که اجزای هر دو چیلر خنک کننده هوا و خنک کننده آب اکثراً یکسان هستند (کندانسور ، شیر انبساط ، اواپراتور و کمپرسور) ، تفاوت اصلی در نحوه خنک شدن مبرد است.

در یک چیلر خنک کننده هوا ، مبرد گرم که وارد کندانسور می شود ، در معرض هوای جوی قرار دارد که گرما را قبل از متراکم شدن دوباره به حالت مایع رد می کند. از طرف دیگر ، در یک چیلر خنک کننده آب ، گاز مبرد گرم به یک مبدل حرارتی آب خنک کننده یا کندانسور ارسال می شود و مبرد با استفاده از آب برج خنک کننده خنک می شود. برای درک بهتر ، یاد بگیرید که چگونه برج های خنک کننده و چیلرها با هم کار می کنند.

انواع مختلف چیلر

انواع مختلف چیلر

طبقه بندی چیلرها (بر اساس نحوه عملکرد)

چیلرهای صنعتی را می توان با توجه به نحوه انتقال مبرد در سیستم ، به عنوان نوع “فشرده سازی بخار” یا “جذب بخار” گروه بندی کرد. به نحوه کارکرد چیلر در انواع مختلف سیستم نگاه دقیق تری بیندازید.

چیلرهای کمپرسور بخار

چیلرهای کمپرسور بخار از کمپرسور برای پمپاژ مبرد استفاده می کنند که گرمای ناخواسته فرآیند را استخراج می کند. اجزای سیستم همانند نوع جذب هستند – ما یک اواپراتور ، یک کندانسور و یک واحد انبساط داریم. با این حال ، هیچ محیط جاذب در واحد وجود ندارد.

چیلرهای جذب بخار

بر خلاف سیستم های کمپرسور بخار ، چیلرهای جذب بخار از یک منبع حرارتی برای انتقال مبرد به دور سیستم برای خنک سازی استفاده می کنند. اجزای سیستم همان چیلرهای نوع کمپرسور بخار است ، اما به جای کمپرسور ، یک جاذب ، یک پمپ و یک ژنراتور وجود دارد.

منبع گرما را می توان با آب یا بخار گرم کرد ، مبرد می تواند از نوع پتانسیل گرمایش جهانی کم (GWP) مانند R-134a یا R1234ze باشد و محیط جذب می تواند محلول لیتیوم بروماید یا آمونیاک باشد. آب یا بخار گرم شده به بازسازی محلول جذب کمک می کند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست