سردخانه یک مجموعه یا یک تاسیسات است که از آن برای نگهداری محصولات فاسد شدنی مثل محصولات دامی، کشاورزی استفاده می شود. همانطور که می دانید این محصولات در دماهای معمولی فاسد می شوند. از این رو برای نگه داری آن ها به دماهای پایین نیاز است. از آنجایی که این سرما به صورت طبیعی ایجاد نمی شود باید سرما را از طریق مصنوعی ایجاد کرد. خود سرد خانه ها سالن های تک مداره و دو مداره دارند که می توان دما را بالای صفر یا زیر صفر تنظیم کرد.

سردخانه

سردخانه

عوامل زیادی در ساخت یک سرد خانه ی خوب نقش دارد که از این عوامل می توان به اواپراتورها ، کندانسور ها و … اشاره کرد. اگر بخواهیم سرد خانه ها را به صورت کلی تقسیم بندی کنیم می توان به دو دسته ی کلی تقسیم کرد:

۱) سردخانه متحرک: این سرد خانه به دلیل اینکه باید متحرک باشند ابعاد کوچکتری دارند. می توان از این سرد خانه برای نگهداری مواد فاسد شدنی به مدت طولانی استفاده کرد. همانطور که حتما نیز در خیابان ها مشاهده کرده اید کامیون هایی وجود دارند که با آن ها مواد فاسد شدنی را حمل می کنند. این سرد خانه همین اتاقک هایی هستند که در پشت این کامیون ها نصب شده اند. گاز مورد استفاده در این سرد خانه ها فریون می باشد که در سرد خانه های کوچک کاربرد دارد.

۲) سردخانه های ثابت: سرد خانه هایی بزرگ و عظیم در حد صنعتی که می توان مقادیر بسیار زیادی مواد فاسد شدنی را در این سردخانه به مدت زیادی حفظ کرد. این سرد خانه ها قابلیت حمل و نقل ندارند و خود به ۵ دسته ی کلی دیگر تقسیم می شوند.

الف) سردخانه تولیدی: این سردخانه برای محصولات کشاورزی استفاده می شود. کشاورزان برای نگهداری محصولات خود تا چند ماه از این نوع سرد خانه استفاده می کنند. در این سرد خانه می توان محصول را از دو تا نه ماه نگهداری کرد.

ب) سردخانه ذخیره ای: تنوع محصولی که در این سرد خانه می توان در آن نگه داری کرد زیاد نیست و محدود است. همچین این سردخانه تعداد دفعات ورود و خروج محدود دارند که نمی توان از آن دائما محصول داخل یا خارج کرد.

ج) سردخانه توزیعی: همانطور که از نام آن پیداست این سرد خانه ها در نزدیکی مراکز توزیع ساخته می شود. تنوع کالا که نگهداری می کنند بسیار زیاد است. این سرد خانه ها می توانند نیاز بازار را تامین کنند.

د) سردخانه اختصاصی: این سرد خانه ها در جوار هتل، رستوران، بیمارستان و … که کم مصرف هستند ساخته می شود. ظرفیت محدودی حدود ۲۵ تن را دارند. همان طور که از نام آن ها پیداست این سرد خانه ها به طور اختصاصی برای همان واحد ساخته می شوند و فقط برای نگهداری محصولات همان واحد اند.

ه) سردخانه ترانزیتی: همواره شاهد این هستیم که در گمرک کشور کامیون ها مجبورند تا چند روز پشت مرز بمانند. از این رو در کنار گمرک ها سرد خانه ای تحت عنوان سرد خانه ترانزیتی احداث شده است که می توانند برای جلوگیری از ضرر و زیان محصولات را در این سردخانه ها نگه داری کنند. ورود خروج کالا در این سردخانه ها بسیار زیاد بوده و مدت نگهداری در آن محدود می باشد.

صنایع برودتی آرکا کول تمام تجهیزات سردخانه ها را از صفر تا صد تولید می کند و می تواند سرد خانه هایی را مثل سرد خانه اختصاصی، ترانزیتی، توزیعی، تولیدی و یا ثابت را تولید کند. شما می توانید محصولات کار های ما را در بخش محصولات مشاهده کنید. همچنین می توانید برای مشاوره در بحث سیستم های تبرید با مشاوران ما تماس بگیرید و با آن ها در تماس باشید تا مشاوه های لازم را به شما بدهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست